FOTEG İSTANBUL 2019

14.GIDA İŞLEME ve AMBALAJ TEKNOLOJİLERİ ULUSLARARASI İHTİSAS FUARI

07-10.03.2019 / İSTANBUL FUAR MERKEZİ

FOTEG DUYURULAR

Sıvıların ya da Sulandırılmış Katı İçeriklerin Atomizasyon ile Püskürtülerek Kurutulması

FOTEG İstanbul 2019 katılımcılarından GEA Türkiye tarafından fuarın ikinci günü “Sıvıların ya da Sulandırılmış Katı İçeriklerin Atomizasyon ile Püskürtülerek Kurutulması” başlıklı bir seminer yapılacak. Pamukkale Salonu’nda yapılacak semineri, Bölge Satış Müdürü Robert Zambelli Djernaes sunacak.

GEA’dan verilen bilgiye göre seminerde; GEA’nın patentli FiltermatTM tipi püskürtmeli kurutucu teknolojisi hakkında bilgi verilecek. Kullanılabilirliği ve toz hale getirilmiş ürün özellikleri açısından, en iyi kaliteye sahip gıda ürünlerini, uygun maliyetli olarak üretmenin mümkün olduğu belirtilen püskürtmeli kurutucuda; meyveler, orman meyveleri, yüksek yağ oranına sahip gıdalar (fıstık ezmesi, lipolize edilmiş yağ) ve domates (herhangi bir taşıyıcı ilavesi olmadan) kurutulabiliyor.

GEA Türkiye’nin Süt, Yiyecek ve İçecek Satış Müdürü Çağlar Alpay’ın ardıl çeviri yapacağı toplantıyı izlemek isteyen profesyonel ziyaretçilerimizi, fuarın ikinci günü saat 10:15-10:45 arasında yapılacak seminere bekleriz.

 

Detaylı etkinlik programı için tıklayın

© HKF FUARCILIK A.Ş.    ||    BU FUAR 5174 SAYILI KANUN GEREĞİNCE TOBB (TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ) DENETİMİNDE DÜZENLENMEKTEDİR.