FOTEG İSTANBUL 2019

14.GIDA İŞLEME ve AMBALAJ TEKNOLOJİLERİ ULUSLARARASI İHTİSAS FUARI

07-10.03.2019 / İSTANBUL FUAR MERKEZİ

GIDA ÜRETİM ve İŞLEME TEKNOLOJİLERİNDE YENİ EĞİLİMLER

Sektörün en verimli, en kapsamlı ve iş hacmi en yüksek Gıda Teknolojileri Grup Fuarı olan FOTEG İSTANBUL, gıda işleme ve ambalaj teknolojilerine yönelik, Türkiye’nin gerçek uluslararası ihtisas fuarı olarak 2015 yılında, nitelikli etkinlikleriyle de göz dolduracak.

2013 Yılında rekor sayıda katılımcı ve ziyaretçiye ev sahipliği yapan FOTEG İSTANBUL’da bu çerçevede, organizatör HKF Fuarcılık ve TMMOB Gıda Mühendisleri Odası (GMO) İstanbul Şubesi işbirliği ile bilimsel bir toplantı düzenlenecek.

Moderatörlüğünü GMO İstanbul Şubesi Başkanı Sedat Kuru’nun yapacağı Gıda Üretim ve İşleme Teknolojilerinde Yeni Eğilimler başlıklı toplantı fuarın 3. Günü, Hall 1, Mars Salonu’nda, saat 11:00’de başlayacak. İki oturumlu olarak düzenlenecek bilimsel toplantının konuşmacıları ise İstanbul Teknik Üniversitesi; Metalurji Fakültesi, Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gürbüz Güneş ve aynı üniversiteden öğretim üyesi Yrd. Doç Dr. Filiz Altay.

Gıda Sanayiinde Yeni İşleme Teknolojileri başlıklı ilk oturumda bilgi verecek olan profesör Güneş, günümüzde kalitesi ve besleyici özellikleri daha yüksek, kullanıma veya tüketime hazır gıdalara yönelik tüketici taleplerinin arttığını belirterek, “sağlıklı beslenme bilincinin artmasına paralel olarak tüketicilerin, tüketime hazır ama aynı zamanda taze karakterini koruyan ürünlere eğilimi artıyor. Gıdaların işlenmesinde raf ömrünü uzatmak için genel olarak ısıl işlemler uygulanmaktadır (pastörizasyon, sterilizasyon vb).  Bu işlemler gıdalarda bulunan mikroorganizmaları öldürerek raf ömrünü uzatırlar.  Ancak diğer taraftan ısıl işlemler ürünün tazeliğini, tat ve aromasını, besleyici özelliklerini olumsuz etkileyebilmektedir.  Bu ve tüketici talepleri nedeniyle de tüketime hazır taze karakterde ürünlerin muhafazası için yeni gıda işleme teknolojileri geliştirilmektedir.  Bunlar arasında yüksek basınç, elektromanyetik ışınlar (gama, UV ışınları), darbeli elektrik alan uygulamaları, yüksek basınçlı CO2 uygulamaları sayılabilir.  Bu teknolojiler ısı içermediğinden ürün kalitesine olumsuz etkileri ısıl işlemlere göre çok daha az olup ürünlerin tazeliğine zarar vermeden muhafaza sağlamaktadır. FOTEG İSTANBUL bilimsel fuar etkinlikleri kapsamında düzenlenecek toplantıda, gıda sanayiinde gelişen bu yeni teknolojiler ve kullanım alanları hakkında bilgi vereceğim” dedi.

Saat 11:00’de başlayacak bilgilendirme toplantısının saat 12:00’de başlayacak Gıda Sanayiinde Nanoteknoloji Uygulamaları başlıklı ikinci oturumunda ise İstanbul Teknik Üniversitesi, Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Filiz Altay bilgi verecek.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Dr. Filiz Altay, nanoteknolojinin, küresel olarak azalan kaynaklarımızın etkin kullanılması ve bu nedenle sürdürülebilir gıda sistemlerinin oluşturulması gerekliliğinde tahmin edilenden daha fazla rol oynayacağını ve bu konuda yapılan araştırmaların yakın gelecekte endüstriyel uygulamalarının da oluşturulmasının beklendiğini vurgulayarak, “Nanoteknoloji; gıda alanında çeşitli nedenlerle ilk önce ambalaj malzemelerinde uygulanmaya başlamıştır. Bunun öncelikli nedeni nanoteknoloji kullanılarak uygulanan nanomalzemelerin güvenliği hakkında kesin bilgi ve yasal düzenlemelerin olmayışıdır. Buna ilaveten GDO (genetiği değiştirilmiş organizma)’lu gıdalardan sonra üretici ve tüketicilerin nanoteknolojiye, daha temkinli yaklaşması da bu konuda etkili olmaktadır. Ancak nanoteknolojik yöntemlerde maddenin atomik veya (biyolojik malzemeler için) genetik yapısının değiştirilmesi söz konusu değildir. Nanoteknolojik yöntemlerde ve bu şekilde elde edilen nanomaddelerde yapılan,  60-100 kadar atomun dizilimlerinin kontrollü şekilde gerçekleştirilmesidir. Nanoteknoloji kullanılan sistemin veya maddenin en az bir boyutunun 100 nm civarında olduğu teknoloji olarak tanımlanmaktadır. Nano düzeyde maddeler, bilinen özelliklerinden daha farklı karakteristikler göstermektedir. Nano seviyede bir maddenin yüzey alanı çok büyüdüğü için bulunduğu ortamdaki diğer moleküllerle daha fazla ve daha etkin bir şekilde etkileşime girmektedir. Bu sayede, örneğin bir emülgatörün emülsiyondaki etkinliği daha az oranda kullanılmasına rağmen arttırılabilir. Bu nedenle nanoteknoloji küresel olarak azalan kaynaklarımızın etkin kullanılması ve bu nedenle sürdürülebilir gıda sistemlerinin oluşturulması gerekliliğinde tahmin edilenden daha fazla rol oynayacaktır. Gıda alanında nanoteknoloji uygulamaları ambalaj sektörüyle başlasa da, özellikle biyoaktif maddelerin enkapsülasyonu, bunların raf ömrü süresince ve vücutta kontrollü salımları,  nanojeller, nanoemülsiyonlar konularında da çok sayıda araştırma bulunmaktadır. Bu araştırmaların yakın bir zamanda endüstriyel uygulamalarının da olması beklenmektedir” dedi.

Ulusal ve uluslararası yasal düzenlemelerin en kısa sürede oluşturulması gerektiğine dikkat çeken Dr. Altay, toplantıda özellikle Avrupa ülkelerinde bileşimlerine ve elde edilme yöntemlerine göre toksikolojik değerlendirmeleri ile ilgili çalışmaları devam eden nanomaddeler hakkında en son bilgileri aktaracağını bildirdi.

Öte yandan FOTEG İSTANBUL’da HKF Fuarcılık tarafından düzenlenecek bu etkinlik ile ilgili açıklamada bulunan HKF AŞ Fuar Müdürü Tomris Bayal, niçin bu konuda bir toplantı yapmaya karar verdikleri konusunda şöyle dedi:
“Uzmanların belirttiğine göre, doğa bugüne kadar sayısız nanoteknolojik harikalar yaratmış ve yaratmaktadır. Bugün ise bilim adamları doğada varolan bu nano ölçekteki olguları ve yöntemleri öğrenmeye ve kendi kendini çoğaltabilen, denetleyebilen, kontrol edebilen, onarabilen araçlar, malzemeler ve yapılar oluşturmaya çalışmaktadırlar. Dünyadaki pek çok ülke, gerek tarım gerekse gıda sektörlerinde devrim niteliğinde bir potansiyele sahip olan nanoteknolojinin geleceğinin öneminin farkına varmış ve bilim kurumları (üniversiteler, araştırma laboratuarları, teknoloji şirketleri ve vakıflar) ile bu sahaya yönelerek, heyecan verici bir hızla gelişen nanoteknolojiye yatırım yapmaktadır.
Ayrıca yine uzmanların verdiği bilgiye göre en son ambalajlama teknolojilerinden akıllı ambalajlar, gıdanın depolama, taşıma, satış aşamalarında doğru muamele görüp görmediği konusunda ve kalitesi hakkında üreticiye, perakendeciye ve alıcıya bilgi veren ambalajlardır. Akıllı ambalajlar sayesinde gıda kaynaklı güvenlik risklerini azaltmak, satıcının itibarını korumak ve tüketicinin sağlıklı ve kaliteli ürün almasını sağlamak mümkündür.

FOTEG İSTANBUL 2015, sektörel bilimsel konuların ele alındığı bir platform olarak da profesyonel katılımcı ve ziyaretçilerin beğenisini toplamaya hazırlanıyor. İlgilileri bu önemli etkinliğimize şimdiden davet ediyorum.”

© HKF FUARCILIK A.Ş.    ||    BU FUAR 5174 SAYILI KANUN GEREĞİNCE TOBB (TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ) DENETİMİNDE DÜZENLENMEKTEDİR.